Paramyxoviróza holubov
Je vírusové ochorenie, ktoré vyvoláva vírus patriaci do čeľade Paramyxoviridae, podčeľade Paramyxovirinae rodu Paramyxoviris. Až v prvej polovici 80 rokov 20. storočia sa objavilo nervové ochorenie holubov – označené podľa pôvodcu. Je to len jeden z množstva variantov vírusu pseudomoru, ktorý sa adaptoval na holuby. Preto nemôžeme tvrdiť, že pseudomor a paramyxoviróza je jedno a to isté ochorenie. Prenáša sa potravou, vodou, kontaktom. Inkubačná doba je 5 až 11 dní. Príznakmi sú ospalosť, malátnosť a našuchorené perie. Prebieha v dvoch formách a to v akútnej, keď napadnuté holuby neprijímajú potravu, majú ťažké dýchanie – chrčia, trpia hnačkou, ktorá je žltozelená a zapáchajúca. Holuby nie sú schopné bežného letu, majú nekoordinovaný pohyb Pri chronickej forme sa pozoruje nepravidelný pohyb. Veľmi typickým príznakom je vytáčanie krku a nezvyčajné vytáčanie hlavy, kŕče svalov a predstavujú stály zdroj ďalšej nákazy.
Pokiaľ má chovateľ istotu, že jeho chov je napadnutý paramyxovirózou mal, by zabezpečiť, aby ťažko postihnuté holuby boli utratené. Ostatné holuby s príznakmi ochorenia (nervové poruchy) boli umiestnené do zvláštneho oddelenia, kde nemajú prístup voľne žijúce vtáky a hlodavce. Choré holuby, ktoré neprijímajú potravu a vodu, je potrebné kŕmiť a napájať manuálne. V hlavnom holubníku i v oddelení pre choré je potrebné zabezpečiť každodenné upratovanie spolu s účinnou dezinfekciou a prevedie sa likvidácia parazitov ( vonkajších aj vnútorných). U holubov, ktorí nevykazujú príznaky ochorenia, je potrebné previesť vakcináciu a to z praktických dôvodov o 14 dní po zistení prvých príznakov ochorenia. Zohľad?ujeme skutočnosť, že medzi na prvý pohľad zdravými holubmi sa vyskytne časť už napadnutých holubov, u ktorých vakcinácia vyvolá ochorenie, ktoré má často rýchlejší a horší priebeh.
Keďže sa jedná o vírusové ochorenie, aj tu platí všeobecné pravidlo, ktoré nie je možne v súčasnosti liečiť. Živý organizmus môžeme chrániť iba vakcináciou. Zhubný účinok tejto virózy nevedie u holubov spravidla k úhynu, ale pridružené ochorenia už úhyny spôsobujú. Pri deštruktívnom pôsobení vírusu podávame antibiotickú clonu vo forme širokospektrálnych antibiotík, ktorý úlohou je chrániť organizmus holuba pred ďalšími choroboplodnými baktériami. Po medikácii podávame probiotiká po dobu aspo? 5 až 10 dní, ďalej môže pomôcť podávanie vitamínu B a do vody pridávané elektrolyty, ktoré tlmia následky hnačiek, ktoré veľmi vysiľujú napadnuté holuby a na viac aj z tela odchádzajú minerálne a stopové prvky.
Optimálny postup vakcinácie, ktorá je najúčinnejšia je najprv holuby predvakcínovať živou vakcínou proti pseudomoru (Nobivac-PARAXYMO, Avipest, Avinew, a pod.) a potom každoročne revakcinácie inaktivovanými vakcínami proti paramyxoviróze (napr. Colinak NH, Pharmavakom a pod.) Takto dosiahneme plnú imunitu holubov voči celému rodu Paramyxovírus. K navodeniu imunity dochádza po 10 až 14 d?och. Mladé holuby je vhodné vakcinovať tesne pred výletom z hniezda alebo pri premiest?ovaní. Druhá vakcinácia sa u nich prevádza súčasne s chovnými holubmi začiatkom jesene.
Pseudomor je vírusové ochorenie, u holubov skôr známe ako paramyxoviróza, spôsobené vírusom pseudomoru adaptovaného na holuby. Postihuje hlavne nervový systém. Inkubačná doba je 6-10 dní. Prejavuje sa apatiou, hnačkou, trasením hlavy na chrbát, neschopnosťou lietať. Prenáša sa priamym kontaktom. Liečba nie je možná. Na prvé očkovanie používame Avipest vo veku 27 dní. Potom vo veku približne 62 dní preočkujeme prípravkom Collinak NH s tvorbou imunity na 6 mesiacov, alebo prípravkom Pharmagal Columbi 2 s tvorbou imunity na 12 mesiacov,
|